ogniwa słoneczne

3 zasady, które wydłużą żywotność paneli fotowoltaicznych

Rozwój odnawialnych źródeł energii postępuje niezwykle dynamicznie, a systemy fotowoltaiczne stanowią trzecie źródło pozyskiwania energii na świecie. Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością.

Rozwiązania takie wybierane są z powodu swojej opłacalności oraz ze względów ekologicznych. Dzięki panelom fotowoltaicznym można niemal całkowicie uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej i obniżyć rachunki za prąd.

Obecnie produkuje się coraz doskonalsze moduły o bardzo wysokiej wydajności, odporne na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych, dlatego są one doskonałym wyborem. Kupując panele fotowoltaiczne należy wybierać moduły certyfikowane z wydajnością na 30 lat, a ich montaż najlepiej powierzyć specjalistom.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Wraz ze wzrostem popularności paneli fotowoltaicznych pojawiło się również większe zapotrzebowanie na tego rodzaju produkty, dlatego producenci wytwarzają systemy coraz wyższej jakości. Produkuje się panele o niezwykle długim okresie użytkowania z ochroną producenta, która standardowo osiąga od 25 do 30 lat.

Z tego względu inwestowanie w fotowoltaikę staje się coraz bardziej opłacalne, gdyż coroczny spadek ich wydajności systematycznie się obniża i obecnie osiąga wartość 0,5%. Wyższa jakość fotowoltaiki powoduje większą wydajność i wytrzymałość  paneli, a także minimalne straty energii.

Od czego zależy wydajność paneli fotowoltaicznych?

Wydajność paneli fotowoltaicznych zależy od warunków atmosferycznych, głównie tych ekstremalnych, jak na przykład gradobicie, które w warunkach europejskich zdarza się rzadko, dlatego producenci gwarantują dwudziestopięcioletni lub trzydziestoletni okres pełnej wydajności produktu.

Po tym okresie spada ona do 80% wydajności początkowej, a z każdym kolejnym rokiem panele słabną. Najwyższej jakości systemy fotowoltaiczne działają bez problemu nawet 35 lat. W systemach fotowoltaicznych ogromną rolę obok powierzchni pochłaniających promienie słoneczne odgrywają falowniki, których zadaniem jest zamiana prądu stałego w zmienny, który jest wykorzystywany w domach.

Ze względu na intensywność tego procesu żywotność falowników jest niższa, dlatego producenci dają dziesięcioletni okres gwarancji na ten element paneli. Wytwórcy znaleźli rozwiązanie na nazbyt krótką żywotność falowników polegająca na tym, że prąd z kilku ogniw nie trafia do jednego z nich, powodując jego ogromne obciążenie, ale do wielu mikrofalowników, co powoduje ich większą efektywność.

Instalacja działa wtedy równolegle a nie szeregowo, co wydłuża okres eksploatacji tych elementów instalacji i zwiększa ich wydajność.

Jak wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?

Bez względu na to, czy panele fotowoltaiczne są zamontowane na dachu czy gruncie, nie powinno być to miejsce zasłonięte ani zacienione. Poza tym bezwzględnie muszą być systematycznie poddane właściwej konserwacji, która przyczynia się do poprawy ich wydajności.

Koniecznością jest monitorowanie ich stanu i wydajności poprzez odczyt z falownika. Dzięki specjalnej aplikacji w smartfonie można monitorować stan paneli fotowoltaicznych i obserwować ich wydajność w zapisach programu. Kontroli należy również poddawać wszystkie elementy instalacji takie jak na przykład okablowania, gdyż każde uszkodzenie może generować straty w ilości produkowanej energii elektrycznej.

W związku z tym warto raz w roku dokonywać sprawdzenia elementów systemu, które mogą zostać uszkodzone na przykład przez zalegającą i zamarzającą w zimie wodę. Należy pamiętać, że okres pełnej wydajności wydłuża się przy odpowiedniej konserwacji systemów fotowoltaicznych.

Dzięki temu mogą one pracować wydajnie przez okres nawet od 25 do 35 lat, zgodnie z gwarancją producenta. Oczywiście z upływem lat ich wydajność będzie spadać, ale spadki produkowanej energii, wynikające z degeneracji na poziomie 0,5% są niemal nieodczuwalne.

panele słoneczne

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Każde panele fotowoltaiczne poddane są działaniu czynników atmosferycznych, kurzu i innych zanieczyszczeń. Użytkownik może sam wyczyścić panele fotowoltaiczne używając do tego profesjonalnych środków czyszczących, przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju modułów.

Zaleca się wykonanie tej czynności cztery razy w roku. Efektem regularnego czyszczenia jest zapobieżenie stratom i zaniedbaniu paneli. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości między panelami, co ułatwia ich czyszczenie i użycie na przykład profesjonalnego sprzętu do wykonania tej czynności. Ręczne usuwanie brudu przez profesjonalne firmy generuje ogromne koszty.

Panele fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku

Coraz większą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne na Dolnym Śląsku, gdyż jest to doskonały teren, zapewniający optymalne warunki dla systemów fotowoltaicznych. To niezwykle opłacalna inwestycja, gdyż wszystkie miejsca dobrze oświetlone przez słońce są znakomite do montażu tego typu instalacji.