panele fotowoltaiczne dotacje

Dostępne formy dofinansowań do fotowoltaiki

Odnawialne źródła energii to sposób na to, aby zmienić nasze środowisko, a jednocześnie odciążyć tym budżet domowy. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej możemy zyskać ekologiczną energię elektryczną, pochodzącą z promieniowania słonecznego. W ten sposób nie musimy już więcej płacić nieustannie rosnących rachunków za prąd, a wręcz odwrotnie – nadwyżki z produkcji odsprzedać do lokalnej sieci energetycznej.

Panele słoneczne, które pozyskują energię elektryczną z promieniowania to jednocześnie najprostszy, jak i najpopularniejszy sposób na to, aby zadbać o środowisko. Z racji tego, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, rozwijają się sposoby dofinansowań do inwestycji. Obecnie można liczyć na kilka programów, które zachęcają do tego, aby postawić na odnawialne źródła energii.

Instalacja fotowoltaiczna wiąże się jednak ze sporym kosztami początkowymi. Liczne dofinansowania oraz dotacje sprawiają jednak, że na montaż fotowoltaiki decyduje się coraz więcej Polaków. Dofinansowania pomagają pokryć znaczną część kosztów inwestycji, a także maksymalnie wykorzystać pomoc państwa w budowie ekologicznego gospodarstwa domowego.

Na czym polega program „Mój Prąd”?

Program „Mój Prąd” jest bezzwrotnym i nieopodatkowanym dofinansowaniem na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych w polskich domach. W ten sposób rząd pragnie wspomóc zwiększenie ilości paneli słonecznych, które w ekologiczny sposób wytwarzają energię elektryczną. Kwota dofinansowania, sięgająca nawet 50 procent kosztów budowy instalacji sprawia, że coraz więcej osób staje się beneficjentami programu.

Kwota dofinansowania sięga 5 tysięcy złotych i dotyczy przede wszystkim przydomowych instalacji. Aby jednak skorzystać z dofinansowania konieczne jest posiadanie statusu właściciela lub współwłaściciela mieszkalnego domku jednorodzinnego. Dofinansowanie dotyczy także właścicieli wydzielonych lokali mieszkalnych w domach wielorodzinnych, posiadających odrębną księgę wieczystą. Istotne jest również, aby instalacja w gospodarstwie domowym nie przekraczała mocy 10 kWp.

Dofinansowanie świetnie sprawdzi się również do zwiększenia mocy istniejącej już instalacji fotowoltaicznej. Konieczne jest również zakończenie budowy przed złożeniem wniosku.

dofinansowania na fotowoltaike

Rządowy program „Czyste Powietrze” – wnioskowanie

Celem programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej, a także poprawa jakości powietrza poprzez ograniczenie zanieczyszczeń, które są emitowane do atmosfery przez gospodarstwa domowe. Program opiera się przede wszystkim na wymianie, starego pieca na nowoczesne źródło energii, które będzie spełniało wszelkie normy ekologiczne. Do tego wszystkiego można dodać budowę instalacji fotowoltaicznej, które dodatkowo wzbogacą małe, przydomowe elektrownie słoneczne.

Warto jednak pamiętać, że kwota dofinansowania jest uzależniona od planowanego przedsięwzięcia, a także dochodów wszystkich mieszkańców gospodarstwa domowego. Jednocześnie należy wiedzieć, że pomoc jest bezzwrotna i nieopodatkowana, a także łączy się z programem „Mój Prąd”. Kwota dofinansowania sięga średnio 30 tysięcy złotych.

Kto jednak może starać się o dofinansowanie do zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej w swoim domu? Wniosek może złożyć właściciel mieszkalnego domku jednorodzinnego lub lokalu w domu wielorodzinnym. Konieczne jest jednak, aby mieszkanie posiadało wyodrębnioną księgę wieczystą. Dofinansowanie łączy się z ulgą termomodernizacyjną oraz innymi formami wsparcia finansowego, które oferują gminne programy, np. w Warszawie.

montaz paneli fotowoltaicznych
Z firmą Kratki Energy i ich ratami 0% bez problemu zamontujesz panele fotowoltaiczne i uzyskasz dofinansowanie na fotowoltaikę w Warszawie!

Kredyt na instalację fotowoltaiczną – raty 0 %

Istnieją różne sposoby na to, aby móc zakupić oraz zamontować własną instalację fotowoltaiczną. Firma Kratki Energy oferuje swoim klientom możliwość rozłożenia inwestycji w panele słoneczne na raty 0 procent. W ten sposób nikt nie odczuje konieczności spłacania rat ze względu na to, że już nie musi płacić za prąd, a jednocześnie koszty inwestycji zaczną się zwracać już w przeciągu kilku lat.

Osoby zainteresowane montażem instalacji fotowoltaicznej mogą skorzystać z 30 rat bez oprocentowania na panelem słoneczne do domu, firmy lub gospodarstwa rolnego. Co istotne – pierwszą ratę można zapłacić po dwóch miesiącach. Oferta jest udzielana do kredytu na 50 tysięcy złotych i łączy się z dofinansowaniami rządowymi. Dodatkowo od kwoty inwestycji można odliczyć ulgę podatkową z tytułu ulgi termomodernizacyjnej, sięgającej aż 32 procent.

Dzięki temu każdy może skorzystać z możliwości instalacji fotowoltaicznej bez konieczności inwestowania pełnej kwoty od razu. Jednocześnie warto pamiętać, że inwestycja zwraca się już w przeciągu kilku lat, a nadwyżki wyprodukowanej energii z powodzeniem można odsprzedać lokalnej sieci energetycznej.