fotowltaika w bolesławcu

Fotowoltaika – korzystaj z mocy słońca!

Panele słoneczne na dachu Twojego domu – czy to bezpieczny i efektywny sposób na generowanie energii elektrycznej? Polacy coraz śmielej sięgają po zieloną energię ze słońca.

W rankingu Solar Power Europe uplasowaliśmy się na czwartym miejscu w całej Unii Europejskiej pod względem przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Z tego artykułu dowiesz się, jak właściwie działają panele fotowoltaiczne i dlaczego przekonały do siebie tak wielu naszych rodaków.

Fotowoltaika – historia wynalazku i jego działanie

W latach 30. XVIII wieku fizyk Aleksander Edmund Becquerel odkrył efekt fotowoltaiczny, czyli zjawisko odpowiadające za powstawanie prądu w niektórych materiałach po wystawieniu ich na działanie światła. Jak to możliwe? Fotony, które jak udowodnił Albert Einstein stanowią jednocześnie falę i strumień cząstek, są w stanie powybijać elektrony z ich powłok, a to przecież wystarczy do powstania prądu elektrycznego.

Jeżeli pomiędzy dwoma warstwami półprzewodnika, w którym może zajść efekt fotowoltaiczny, umieścimy złącze izolujące, doprowadzimy do powstania utrzymującego się napięcia. Tak właśnie działa ogniwo fotowoltaiczne. Dzięki odkryciu polskiego naukowca Jana Czochralskiego można wykonywać je z łatwo dostępnego krzemu.

Kilka ogniw fotowoltaicznych tworzy moduł, zaś moduły składają się na panele. Każdy panel zasila jednak falownik, czyli urządzenie zdolne do zamiany prądu stałego na zmienny. Do takiego rodzaju prądu przyzwyczajone są pralka, lodówka, telewizor i inne urządzenia, których używamy w domu. Falownik posiada jeszcze jedno ważne zastosowanie, mianowicie wyłączy instalację w razie pojawienia się awarii.

Dlaczego panele słoneczne są ekologiczne?

Czerpiąc prąd z pobliskiej elektrowni spalającej węgiel, musimy pogodzić się z emisją do atmosfery produktów tego spalania, m. in. dwutlenku węgla, czyli gazu odpowiedzialnego za deregulację naszego klimatu. Energia fotowoltaiczna ma charakter nieemisyjny i powstaje jedynie przy wykorzystaniu promieni słońca.

W naszym kraju wciąż nie opracowano jeszcze spójne strategii walki ze szkodliwą emisją dwutlentku węgla. Tym bardziej zatem wartościowe są prywatne inwestycje w odpowiedzialną elektryczność.

Dlaczego fotowoltaika pozwoli Ci zaoszczędzić?

Rachunki za prąd w Polsce nie przestają rosnąć. Szacuje się, że ta tendencja utrzyma się aż do 2030 roku. Oznacza to, że inwestycję w fotowoltaikę będą coraz szybciej się zwracać. Obecnie popularna instalacja o mocy 4kW oznacza wydatek nieco ponad 30-stu tysięcy złotych. Wytwarza ona prąd o wartości około 2 200 zł rocznie, dzięki czemu wyłożone pieniądze odzyskamy najpóźniej w niecałe 14 lat. Instalacje fotowoltaiczne utrzymują wysoką wydajność nawet przez ćwierć wieku.

Z prądu wytworzonego przez Twoje panele słoneczne możesz korzystać za darmo. Ale to nie koniec korzyści. Nawet w nocy lub w pochmurny dzień możesz płacić niższe rachunki za prąd, dzięki rozwiązaniom prawnym umożliwiającym odzyskanie z sieci prądu wytworzonego wcześniej powyżej zapotrzebowania.

Ustawa o odnawialnych źródłach energii uprawnia prosumentów energii słonecznej do oddawania do sieci nadwyżki swojej energii, by później w 80-ciu procentach pobrać ją z powrotem. Przy każdej instalacji montuje się licznik dwukierunkowy, który pozwala na pomiary wytwarzanej nadmiarowo energii.

fotowoltaika

Gdzie możesz zamontować panele fotowoltaiczne?

Z pewnością najczęściej widywałeś instalacje fotowoltaiczne umieszczone na dachach. Do tego celu nadadzą się wszystkie rodzaje pokrycia dachowego oprócz onduliny, eternitu, poliwęglanu, pleksy i oczywiście dachu w złym stanie technicznym. Panele słoneczne są odporne na gradobicie, burze i niskie temperatury. Najbardziej korzystny przedział kąta nachylenia to 20° – 40°. W warunkach naszej strefy klimatycznej instalacja fotowoltaiczna powinna być skierowana na południe.

Warto dodać, że to właśnie w polskich warunkach instalacje fotowoltaiczne osiągają naprawdę wysoką wydajność. Choć minusem może być niższy stopień nasłonecznienia niż w krajach śródziemnomorskich, nie musimy martwić się o przegrzewanie się instalacji.

Fotowoltaika w Bolesławcu – komu zaufać?

Gmina Bolesławiec jest beneficjentem “Regionalnego Programu Energetyki Prosumenckiej – mikroinstalacje fotowoltaiczne w budynkach jednorodzinnych na terenie wybranych gmin Dolnego Śląska”. Oznacza to, że mieszkańcy mogą skorzystać ze specjalnych grantów na rzecz fotowoltaiki w Bolesławcu.

Pochodzisz z Bolesławca lub okolic Wrocławia i zastanawiasz się, jakiemu wykonawcy powierzyć montaż Twojej instalacji fotowoltaicznej? Postaw na firmę z doświadczeniem i zgłoś się do Innex, którego eksperci pomogą Ci profesjonalnie wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne i zaprojektować wydajną instalację.