mikroinstalacja fotowoltaiczna

Koszt fotowoltaiki. Poznaj orientacyjne ceny instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii jak słońce to nie tylko zmiana na bardziej ekologiczne podejście do środowiska naturalnego.

To także realna możliwość obniżenia wysokich rachunków za energię elektryczną – zwłaszcza w domach jednorodzinnych czy przedsiębiorstwach. Jaki jest zatem koszt instalacji fotowoltaiki oraz czy jest ona droga w utrzymaniu? 

Przeprowadzając się do domu jednorodzinnego należy liczyć się z faktem, że będzie on droższy w utrzymaniu. Większa ilość sprzętu przy rozliczeniu prądu zużytego według liczników sprawia, że za rachunki zapłacimy więcej. Dlatego też nic w tym dziwnego, że zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy inwestują w instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu mogą produkować własny prąd z energii słonecznej. Jaki jest orientacyjny koszt paneli słonecznych i czy faktycznie opłaca się inwestować w energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł? 

Co to jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna, w skrócie fotowoltaika, to zestaw kilku urządzeń i ich komponentów, które są instalowane w miejscach mocno nasłonecznionych. Podstawowym elementem wyposażenia każdej instalacji fotowoltaicznej są duże panele słoneczne, których powierzchnia pochłania promieniowanie słoneczne, aby następnie inwerter mógł przekształcić prąd stały na prąd zmienny. 

W skład całej instalacji fotowoltaicznej wchodzą również wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, które nie pozwalają na to, aby wyładowania elektryczne nie uszkodziły żadnego z komponentów. Oczywiście do samego zamontowania paneli konieczny jest system montażowy, do którego specjaliści przymocowują panele słoneczne. 

montaz paneli fotowoltaicznych

Jak działa fotowoltaika? 

Działanie paneli fotowoltaicznych nie jest trudne w zrozumieniu. Sam proces produkcji prądu zachodzi w sposób dla nas zupełnie niewidoczny, ale jednocześnie dzięki użyciu konkretnych komponentów do produkcji paneli, jesteśmy w stanie wyjaśnić zasady działania fotowoltaiki. 

Panele fotowoltaiczne składają się z małych ogniw fotowoltaicznych, na których powierzchni zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. W momencie padania promieni słonecznych na panele, światło jest przekształcane w prąd stały. To, ile prądu zostanie wyprodukowane uzależnione jest od miejsca, gdzie znajdują się panele. Dlatego też tak istotne jest umiejscowienie instalacji fotowoltaicznej w miejscu mocno nasłonecznionym przez wiele godzin. 

Dopiero w kolejnym etapie prąd stały jest zmieniany na prąd zmienny, czyli taki, który płynie w gniazdkach elektrycznych. Dzieje się to za pomocą falownika, czyli inwertera, będącego nieodłączną częścią całej instalacji. Od tego momentu prąd zmienny zasila wszystkie urządzenia elektryczne w naszym domu. 

Co istotne, panele fotowoltaiczne produkują również nadwyżkę energii elektrycznej i dzięki licznikowi dwukierunkowego, można magazynować prąd w lokalnej sieci energetycznej. Jest to niezwykle opłacalne, gdyż ze względu na nowo obowiązujące przepisy prosument może później korzystać z aż 80 procent zmagazynowanego prądu. 

Pełny zwrot kosztów fotowoltaiki 

Z racji tego, że Polska zobowiązała się do tego, aby zacząć korzystać z Odnawialnych Źródeł Energii, instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób i w sumie nic w tym dziwnego. Instalacja fotowoltaiczna zapewnia bezawaryjne działanie przez prawie 25 lat, czyli daje realną możliwość obniżenia rachunków za energię elektryczną. Panele słoneczne nie są również trudne i kosztowne w utrzymaniu – panele należy jedynie utrzymywać w czystości, aby mogły one pracować najefektywniej. Firmy zajmujące się instalowaniem paneli słonecznych obejmują je wieloletnią gwarancją, oferując tym samym pełny serwis w przypadku awarii. 

Jednocześnie koszt instalacji fotowoltaicznej to średnio wydatek od 18 do 25 tysięcy złotych. Cena uzależniona jest oczywiście od rodzaju wybranych paneli, ich ilości, a także pozostałego wyposażenia. Inwestycja zwraca się średnio w przeciągu 7 lat. 

Fotowoltaika w woj. dolnośląskim 

Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto korzystać z ofert i usług jedynie sprawdzonych firm. Profesjonaliści nie tylko przed stworzeniem projektu instalacji fotowoltaicznej przeprowadzą bezpłatny audyt, podczas którego zweryfikują możliwości działania paneli słonecznych, ale również pomogą w otrzymaniu dofinansowania. Firma Ekspert PV zajmująca się szeroko pojętą fotowoltaiką w woj. dolnośląskim, nie tylko dobierze najbardziej efektywną instalację fotowoltaiczną dla konkretnego gospodarstwa domowego, ale również pomoże uzyskać najkorzystniejsze dofinansowanie i zajmuje się wszystkimi formalnościami, jakich należy dopełnić.