fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne a oszczędności

Domowe instalacje fotowoltaiczne są jednym ze skuteczniejszych i coraz silniej promowanych sposobów na zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji energii na środowisko. Dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł, w tym energii słonecznej, globalnie jesteśmy w stanie ograniczyć zużycie naturalnych surowców oraz zminimalizować ilość szkodliwych pyłów i substancji trafiających do powietrza podczas spalania.

Właściciele domów, którzy zastanawiają się nad wykonaniem instalacji fotowoltaicznej na swojej posesji często zastanawiają się jednak, czy z perspektywy przeciętnego użytkownika inwestycja taka jest opłacalna. Jakie oszczędności można generować korzystając z paneli fotowoltaicznych?

Koszty i zyski wykonania instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Jednym z podstawowych aspektów, dla których inwestycja w panele fotowoltaiczne w domu opłaca się z roku na rok coraz bardziej jest fakt, że ceny prądu z sieci energetycznej wzrastają i dla przeciętnego użytkownika podwyżki rzędu kilkuset złotych w skali roku są nie do zaakceptowania.

Jednocześnie jednak obserwujemy wzrost wydajności ogniw fotowoltaicznych i spadek cen ich wytwarzania, a więc i wykonywania domowych instalacji. W efekcie osoby, które jeszcze kilka lat temu mogły uznać fotowoltaikę za nieopłacalną mają współcześnie znacznie większą motywację do tego, by przejść na odnawialne źródła energii. Ile mogą na nich zaoszczędzić?

Wiele zależy oczywiście od przewidywanego zużycia energii, wydajności instalacji fotowoltaicznej, kosztów prądu z sieci energetycznej oraz jakości wykonania paneli słonecznych i ich żywotności. Początkowy wydatek związany z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej będzie stosunkowo wysoki – jednorazowo, w zależności od wybranego producenta paneli i wielkości instalacji mogą to być koszty rzędu 20-40 tysięcy złotych.

Pamiętajmy jednak, że korzystając z domowej elektrowni słonecznej płacisz niewiele, jeśli cokolwiek za korzystanie z prądu z sieci energetycznej. Same instalacje fotowoltaiczne nie tracą też przez lata zbyt wiele na wartości – w przypadku chęci sprzedaży nieruchomości, posiadanie instalacji fotowoltaicznej podniesie jej cenę i może okazać się wartościowym punktem sprzedażowym Twojego domu.

panele fotowoltaiczne

Jak szybko otrzymasz zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne? Analiza opłacalności i zysków

Zwrot kosztów inwestycji w postaci oszczędności na rachunkach za prąd będzie zależał od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest podjęcie decyzji o uzyskaniu p do sieci w celu jej późniejszego odebrania w korzystnym stosunku 1:0,8 (przy instalacjach do 10kW) lub 1:0,7 (dla instalacji od 10 do 50 kW).

Będąc prosumentem nie płacimy za dystrybucję energii, a jedynie za opłaty stałe nie wynoszące zwykle więcej niż ok. 160 zł rocznie. Oddając energię do sieci możemy pobrać ją z powrotem, gdy panele fotowoltaiczne nie działają (np. w nocy czy zimą, gdy dzień jest znacznie krótszy), a dopiero w sytuacji gdy stracimy cały zapas nadprodukowanej energii będziemy korzystać z energii sieciowej przy normalnych kosztach jej zakupu.

Rozwiązania dla prosumentów (tzw. instalacja on-grid, podłączona do sieci energetycznej) są znacznie bardziej opłacalne niż instalacje off-grid z własnym akumulatorem gromadzącym energię.

W wyliczeniach kosztów i zysków wykonania instalacji fotowoltaicznej warto uwzględnić przede wszystkim koszt samej instalacji (zależny od jakości wybranych materiałów), koszt montażu, koszt inwerterów mających krótszą żywotność niż same panele, a także aktualne ceny prądu – im wyższe, tym większa opłacalność inwestycji dzięki niezależności od prądu z sieci.

Mając na uwadze wydatek, z jakim wiąże się zainstalowanie paneli fotowoltaicznych oraz oszczędności, jakie można wygenerować na przestrzeni lat, decyzja o przejściu na energię słoneczną wydaje się być bardzo korzystna.

Zdarza się jednak, że dla wielu właścicieli domów zakup taki jest nieosiągalny właśnie ze względu na początkowe koszty inwestycji. Obecnie prowadzone są jednak różnego rodzaju programy wspomagające dla działań na rzecz ochrony środowiska, pozwalające na uzyskanie dofinansowania do wykonania instalacji fotowoltaicznej.

W Polsce najważniejsze programy to „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze” w ramach których można uzyskać 5 tysięcy złotych dofinansowania, a także ulga termomodernizacyjna, która pozwala przez 6 lat podatkowych na odliczanie 18% podatku od wydanej kwoty na termomodernizację budynku.