pielęgnacja paneli fotowoltaicznych zimą

Pielęgnacja fotowoltaiki – jak powinniśmy czyścić panele fotowoltaiczne?

Odpowiednia pielęgnacja i regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych może nie tylko podnieść ich wydajność w okresie jesienno-zimowym, ale też wydłużyć ich ogólną żywotność i ograniczyć do minimum ryzyko pojawienia się usterek.

Choć instalacje fotowoltaiczne nie potrzebują zasadniczo czyszczenia i specjalnej pielęgnacji w celu usunięcia kurzu czy naturalnych zanieczyszczeń, od czasu do czasu warto skontrolować ich stan i, w razie potrzeby, podjąć się czyszczenia zanim silniejsze zabrudzenia zablokują swobodne pochłanianie światła i produkcję energii elektrycznej. Jak powinniśmy czyścić panele słoneczne i kiedy warto zlecić pielęgnację fotowoltaiki firmie zewnętrznej?

Kiedy można czyścić panele fotowoltaiczne?

Naturalne zabrudzenia paneli fotowoltaicznych spowodowane kurzem, zaciekami po deszczach czy piaskiem, są zwykle usuwane przez sezonowe deszcze czy wiatr. Z czasem jednak, szczególnie w okresie jesiennym i zimowym, wydajność paneli fotowoltaicznych może spadać w związku z zalegającą na powierzchni warstwą śniegu czy suchych liści. Aby zadbać o wysoką sprawność i żywotność paneli fotowoltaicznych, warto z czasem podjąć się zadania ich oczyszczenia, zachowując przy tym odpowiednie środki ostrożności i nie narażając paneli na dodatkowe, kosztowne uszkodzenia.

Jedną z pierwszych i najważniejszych zasad dotyczących pielęgnacji paneli fotowoltaicznych jest unikanie jakichkolwiek w środku dnia, gdy temperatura jest najwyższa, a panele są mocno nagrzane i narażone na szok termiczny.

Zdecydowanie najlepszą porą roku na czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest wiosna, kiedy pogoda dopisuje, śnieg nie zalega już na powierzchni paneli, a temperatura nie jest jeszcze na tyle wysoka, by czyszczenie mogło zaszkodzić samym panelom.

Najważniejsze zalecenia do pielęgnacji instalacji fotowoltaicznych

Oprócz dopilnowania godzin mycia paneli tak, aby nie spowodować szoku termicznego, i unikania czyszczenia wtedy, gdy są najbardziej nagrzane, producenci oraz specjaliści zajmujący się konserwacją paneli fotowoltaicznych zalecają użytkownikom zachowanie kilku prostych środków ostrożności.

Decydując się na samodzielną pielęgnację paneli fotowoltaicznych, pamiętaj, aby nie używać szorstkich i drapiących produktów oraz akcesoriów (np. gąbek czy szczotek) mogących porysować powierzchnię paneli. Z tego samego powodu unikaj też stosowania detergentów, które mogą wchodzić w reakcję z materiałami użytymi do produkcji paneli – najskuteczniejsze będzie czyszczenie samą wodą, choć nie należy stosować myjek ciśnieniowych ze względu na możliwe zniszczenie silikonu pomiędzy szybą a ramą modułu paneli.

instalacja fotowoltaiczna
Myślisz o montażu paneli fotowoltaicznych w Legnicy? Wybierz firmę, która stworzy projekt dopasowany do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego.

Ważną zasadą bezpieczeństwa przy czyszczeniu paneli fotowoltaicznych jest oczywiście praca w zabezpieczającej uprzęży. W większości przypadków instalacje fotowoltaiczne montowane są na dachach domów, po których poruszanie się bez zabezpieczeń może być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Na niebezpieczeństwo należy przygotować się szczególnie zimą, gdzie poza samym nachyleniem dachu problemem będzie jego śliska powierzchnia i możliwy zalegający śnieg. Jeśli nie masz możliwości zabezpieczenia się podczas pracy na dachu, zrezygnuj z oczyszczania paneli zimą i odczekaj na lepsze warunki pogodowe lub, dla pełnego bezpieczeństwa, zatrudnij firmę, która będzie w stanie wykonać niezbędne prace w pełni bezpiecznie (np. z poziomu podnośnika).

Dobrym pomysłem na usuwanie zanieczyszczeń z paneli fotowoltaicznych jest przeczekanie aż nastąpi lekkie stopienie się śniegu, który przy optymalnym kącie nachylenia paneli powinien swobodnie się z nich zsuwać. Pamiętaj jednak, że mocno zanieczyszczone panele będą miały niższą wydajność i warto przynajmniej raz lub dwa razy do roku sprawdzić, czy ich powierzchnia nie wymaga dodatkowego czyszczenia.

Kiedy warto zlecić czyszczenie paneli fotowoltaicznych firmie zewnętrznej?

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych pozwala oszczędzić na konieczności zatrudniania specjalistycznej firmy, ale w niektórych przypadkach warto zdecydować się na pomoc ze strony bardziej doświadczonych techników.

Decydując się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy oferującej czyszczenie i konserwację paneli fotowoltaicznych, możesz mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte prawidłowo i z zachowaniem najważniejszych środków bezpieczeństwa, a także, że podczas pobytu na dachu technicy będą mogli sprawdzić stan techniczny samych paneli i przyłączeń, oceniając, czy w wyniku pogody nie nastąpiły żadne uszkodzenia. Dla zachowania długiej żywotności paneli fotowoltaicznych warto choć raz na kilka lat wykonać tego typu kontrolę.